tr

Sıkça Sorulan Sorular

Anasayfa » Sıkça Sorulan Sorular

1 MW (1000 kW) Bir Güneş Enerji Santrali İçin Ne Kadar Alan Gereklidir?

Kullanılacak panel türüne göre ve kurulacak yere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama arazi için 16.000 m², çatı için 6.000 m² alan gereklidir.

Güneş Panellerinin Garanti Süresi Ne Kadardır?

Bazı markalarda küçük farklılık olmakla birlikte genel olarak markaların çoğunda güneş panellerinin ilk 10 yıl %90 , sonraki 15 yıl % 80 olmak üzere toplam 25 yıl üretim verim garantisi bulunmaktadır. Fiziki dayanım garantisi genelde 10-12 yıl civarındadır.

Güneş Enerji Santrali Kurmak İstiyorum Ne Kadar Bir Güce Başvuru Yapabilirim?

Elektrik abonesi sözleşme gücü kadar başvuru yapılabilir. Sözleşme gücünün ne kadar olduğu genellikle elektrik faturasında yazmaktadır. Sözleşme gücü normalde trafo gücünün %60’ı kadar olmaktadır ancak ilgili dağıtım şirketine başvuru yapılarak sözleşme gücü artırılabilmektedir. Bu durumda elektrik tarifesi değişikliği ve aylık trafo kullanım ücreti alınması gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Daha Önce Kurmuş Olduğum Güneş Enerji Santralinin Kapasitesini Artırabilir miyim?

Evet artırılabilir. Detaylı bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Ges İle Üretmiş Olduğum Elektriğin Fazlasını Satabilir miyim?

Evet. Aylık üretilen ve tüketilen elektriğin mahsuplaşması sonucu fazla üretilen elektrik alındığı fiyattan devlete satılmaktadır.

Güneş Enerji Santrali Kurmak İçin Nereye Başvuru Yapmalıyım?

Aboneliğin bağlı bulunduğu elektrik dağıtım şirketine başvuru yapılmalıdır. Başvuru yapılan yer OSB içinde yer alıyorsa ve OSB dağıtım lisansına sahipse başvuru OSB müdürlüğüne yapılmalıdır. Başvuru işlemleri firmamız tarafından ücretsiz olarak yapılmaktadır.